Vár, Barbakán, Püspökség, TV-torony - mire gondoltam?
Pécsre!
A „nyaralásra” december 30-án indultunk el, és január elsején jöttünk vissza. Ebben az időszakban kihívást jelentett a programkeresés. Még – a későbbi gyakorlatokról eltérően- kevésbé programokat kerestünk, ha jól emlékszem, a választásunk a szálláshely miatt esett pont Pécsre. Nagy kérdés volt, hogy mit is nézzünk meg?
A Vasarely Múzeum és a Széchenyi téren levő dzsámi volt nyitva, minden más bezárva. A régészeti leletek, a Néprajzi Múzeum, stb. mind lakat alatt voltak - szüneteltek. Kár, mert igazán érdekesnek tűntek. Mit is válasszunk tehát?
Legyen a dzsámi. Indulás a főtérre! A sétáló utca is szépen kikövezett, éttermekkel, szuvenírárusokkal, pécsi kesztyű-bolttal. Van még cukrászda is, és a végén kettéválik az út, de mindkét ösvény a főtérre vezet. Oda, ahol a dzsámi áll. Nem tudom, hogy érdemes-e „lelőnöm a poént”, bár lehet, sokan már akkor tudjátok, amikor ezt olvassátok. A kurfli az, hogy a dzsámi eredetileg keresztény plébániatemplom volt, amit átalakítottak, majd a török uralom megszűntével ismét visszaalakítottak. Érdemes bemenni, ahol érdekes, többnyire interaktív kiállítást találunk.
A sétálóutca mentén találhatunk – emlékeim szerint- néhány emléket egy valaha volt fürdőről, illetve, (járműszeretőknek) egy villamost is, amit feldíszítenek télire. Van egy ferences templom is, amit érdemes megnézni. Engem főleg építészeti, történeti szempontból érdekel, de a vallási vonulat is érdekes lehet. Ha jó, meleg időben járunk arra, még fagyizót, kürtős-fagyit is nyalhatunk, sajnos csak akkor, ha senki nem cukor-, tej-, vagy gluténérzékeny.
Tettünk egy szép nagy kört, körbesétáltuk a várat, elhatároztuk megnézzük a püspökséget is. Az Aradi vértanúk útján sétáltunk – nemcsak a kilátás szép, az úton ott vannak az aradi vértanúk portréi, vagy szobrai, ha jobban tetszik, névvel ellátva.
Később, úgy értem a szilveszterezés után, talán 2017 nyarán ismét visszatértünk Pécsre – igaz akkor csak átutazóban voltunk, de itt megírom azokat az élményeimet is.
Először is: a TV-torony. A jegy nem volt drága, és azt hiszem, van diák és felnőttjegy is. A lépcsősorra lelkileg fel kell készülni, de a kilátás megéri. Lehet látni a környező településeket is. Érdemes olyankor felmenni, amikor ezerrel süt a nap és legszívesebben vízparton lennétek – minden más esetben pulcsit, kabátot vigyetek magatokkal, ugyanis fent csak úgy süvít a szél!
És még valami – az állatkert. Itt nem voltam még bent ugyan, vagy, ha mégis – nagyon kínos-, nem emlékszem rá. A jegyárak igen húzósak, 1500-2200 Ft között kaphatóak. Miért gondolom húzósnak?
- Ha többedmagammal megyek, és nagyon be szeretnénk menni, akkor talán rászánom az összeget, hiszen azért jöttünk.
- De ha például családfő vagyok, és nekem kell állnom mindenki jegyét, nem biztos, hogy szívesen fizetek ki 2*2200 és 2*1500 (+- 1*1700 diák) jegyre, hiszen az már 9100 Ft lenne. Ha nagy családom van és nem vagyok elvált sem. Természetesen, ha van családi koncepció, amelyben kedvezményt kapunk, máris barátságosabb a helyzet.
- Tanulócsoporttal pedig érdemes előre megérdeklődni, hogy mi az a fej- vagy súlymennyiség, ami kedvezményt jelent. Főleg, ha vegyes társadalmi helyzetű a tanulócsoport, és vannak, akiknek elég kifizetni a kirándulás/szállás díját.
És még ott a barbakán is, amiről majdnem el is felejtkeztem. A barbakán és a mellette levő kert, ahol még sétálni is lehet.